drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Starostwo Powiatowe w Człuchowie

ZATWIERDZANIE ORGANIZACJI RUCHU

Podstawa prawna: art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.) Starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych.

I. WYMAGANE DOKUMENTY

W celu uzyskania zatwierdzenia organizacji ruchu oprócz wniosku należy złożyć:

  1. Projekt organizacji ruchu (2 egz.) - w uzasadnionych przypadkach organ zarządzający  ruchem może żądać złożenia dodatkowych egzemplarzy projektu;
  2. komendanta wojewódzkiego Policji - w przypadku projektu obejmującego drogę krajową lub wojewódzką;
  3. opinię komendanta powiatowego Policji – w przypadku projektu obejmującego drogę powiatową;
  4. opinię zarządu drogi, jeżeli nie jest on jednostką składającą projekt;
  5. opinię organu zarządzającego ruchem na drodze krzyżującej się lub objętej objazdem, w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz. 1729);
  6. profil podłużny lub przekrój poprzeczny drogi - w uzasadnionych przypadkach na żądanie organu zarządzającego ruchem;
  7. dane o istniejącym lub prognozowanym natężeniu ruchu, z uwzględnieniem struktury kierunkowej na skrzyżowaniach i struktury rodzajowej - w uzasadnionych przypadkach na żądanie organu zarządzającego ruchem;
  8. Upoważnienie do działania w imieniu Inwestora (jeżeli wniosek składa osoba fizyczna lub prawna inna niż Inwestor) – dokument ten podlega opłacie skarbowej w wysokości 17,00 zł.

II. OPLATY:

Upoważnienie do działania w imieniu Inwestora (jeżeli wniosek składa osoba fizyczna lub prawna inna niż Wnioskodawca) – dokument ten podlega opłacie skarbowej w wysokości 17,00 zł.
Opłata skarbowa z tytułu udzielonego pełnomocnictwa płatna na konto Urzędu Miejskiego w Człuchowie, nr rachunku 79 2030 0045 1110 0000 0228 6040;

III. TERMIN ODPOWIEDZI:

Wydanie zatwierdzonej organizacji ruchu następuje w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku oraz wymaganych dokumentów. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy (art. 35 § 3 kpa). Sprawy nie skomplikowane załatwiane są w terminie 10 dni.

IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:

Starostwo Powiatowe w Człuchowie
Wydział Infrastruktury
ul. Wojska Polskiego 1
77-300 Człuchów

V. TRYB ODWOLAWCZY:

Od rozstrzygnięcia nie przysługuje odwołanie jednakże strona niezadowolona może zwrócić się z wnioskiem do Starosty o ponowne rozpatrzenie sprawy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia.

VI. UWAGI:

Projekt organizacji ruchu powinien zawierać:

  1. plan orientacyjny w skali od 1:10.000 do 1:25.000 z zaznaczeniem drogi lub dróg, których projekt dotyczy;
  2. plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:1.000 (w uzasadnionych przypadkach organ zarządzający ruchem może dopuścić skalę 1:2.000 lub szkic bez skali) zawierający:
  • lokalizację istniejących, projektowanych oraz usuwanych znaków drogowych, urządzeń sygnalizacyjnych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu; dla projektów zmian stałej organizacji ruchu dopuszcza się zaznaczenie lokalizacji tylko znaków i urządzeń dla nowej organizacji ruchu,
  • parametry geometrii drogi;
  1. program sygnalizacji i obliczenia przepustowości drogi - w przypadku projektu zawierającego sygnalizację świetlną;
  2. zasady dokonywania zmian oraz sposób ich rejestracji - w przypadku projektu zawierającego znaki świetlne lub znaki o zmiennej treści oraz w przypadku projektu dotyczącego zmiennej organizacji ruchu lub zawierającego inne zmienne elementów mające wpływ na ruch drogowy;
  3. opis techniczny zawierający charakterystykę drogi i ruchu na drodze, a w przypadku organizacji ruchu związanej z robotami prowadzonymi w pasie drogowym - opis występujących zagrożeń lub utrudnień; przy robotach prowadzonych w dwóch lub więcej etapach opis powinien zawierać zakres planowanych robót dla każdego etapu i stan pasa drogowego po zrealizowaniu etapu robót;
  4. przewidywany termin wprowadzenia czasowej organizacji ruchu oraz termin wprowadzenia nowej stałej organizacji ruchu lub przywrócenia poprzedniej stałej organizacji ruchu - w przypadku projektu dotyczącego wykonywania robót na drodze;
  5. nazwisko i podpis projektanta.

W przypadku robót związanych z utrzymaniem drogi niewymagających całkowitego zamknięcia jezdni dla ruchu pojazdów samochodowych, które wymagają zmian w organizacji ruchu wyłącznie w czasie wykonywania czynności, organ zarządzający ruchem może dopuścić wprowadzanie zmian organizacji ruchu na podstawie projektu uproszczonego zawierającego:

  1. opis techniczny zawierający charakterystykę robót;
  2. powtarzalny schemat umieszczenia na drodze znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu;
  3. sposób rozmieszczenia i oznakowania pojazdów zabezpieczających lub wykonujących roboty lub czynności wykonywane na drodze; w szczególności dotyczy to robót i czynności przesuwających się wzdłuż drogi.

Do przedstawionego do zatwierdzenia projektu organizacji ruchu powinny być dołączone opinie:

  1. komendanta wojewódzkiego Policji - w przypadku projektu obejmującego drogę krajową lub wojewódzką;
  2. komendanta powiatowego Policji - w przypadku projektu obejmującego drogę powiatową;
  3. zarządu drogi, jeżeli nie jest on jednostką składającą projekt;
  4. organu zarządzającego ruchem na drodze krzyżującej się lub objętej objazdem, w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.

Opinia Policji nie jest wymagana w przypadku projektu organizacji ruchu obejmującego wyłącznie drogi gminne oraz w przypadku projektu uproszczonego, o którym mowa w § 5 ust. 2 ustawy z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków (...).

Jednostka wprowadzająca organizację ruchu zawiadamia organ zarządzający ruchem, zarząd drogi oraz właściwego komendanta Policji o terminie jej wprowadzenia, co najmniej na 7 dni przed dniem wprowadzenia organizacji ruchu.

W przypadku zatwierdzonej organizacji ruchu na podstawie projektu uproszczonego, jednostka wprowadzająca organizację ruchu zawiadamia organ zarządzający ruchem, zarząd drogi oraz właściwego komendanta Policji o planowanym rozpoczęciu prac, podając datę, czas i miejsce ich wykonywania, co najmniej na 24 godziny przed ich rozpoczęciem. Organizacja ruchu może być wprowadzona pod warunkiem braku sprzeciwu ze strony organu zarządzającego ruchem.